Nezařazené

Pri ovládaní klimatizácie je najdôležitejšou vecou vypnúť ju včas

Voziť sa v horúcich letných dňoch v príjemných teplotách chcú aj tí najväčší držgroši. To že klimatizácia má za následok väčšiu spotrebu energie vie asi každý. Napríklad v malých autách sa môže znížiť výkon pri zapnutej klimatizácií. Tak teda ako máme klimatizáciu ovládať ? Najlepšie je všetko zveriť do rúk automatickému režimu.
Každá dobre fungujúca klimatizácia by mala začať fúkať studený vzduch do pol minúty, ak to nie je tak je potreba navštíviť servis a doplniť náplň.

větrák

Ako postupovať v horúcich letných dňoch
Ako prvú vec ktorú je potrebné vykonať pri nasadnutí do rozpáleného auta je treba stiahnuť všetky okná alebo rovno otvoriť všetky dvere, aby sa vyvetral teplý nepríjemný vzduch. Najlepšie je to urobiť ešte pred tým, ako sa niekam chystáte. Aj pár sekúnd dokáže pomôcť vyvetrať horúci vzduch von z auta. Ak vlastníte automobil s manuálnou klimatizáciou zapnite vetrák naplno aby ste čo najrýchlejšie vychladili interiér. V prvom kroku pri zapnutí klimatizácie sa odporúča zapnúť vnútorná cirkulácia.

klima

Teplotné rozdiely medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by nemali byť príliš veľké, aby nedochádzalo k nachladeniu posádky automobilu. Rozpráva sa, že teplotný rozdiel by nemal prekračovať viac než 5 stupňov Celzia. Ľudský organizmus vníma najlepšie teploty medzi 21 a 23 stupňami. Odborníci radia nastaviť prúdenie vzduchu najmä na vrchnú  časť tela, aby nohy ostali stále v teple.

ventilátor

Každoročný servis
Odborníci radia, aby ste po každej zime, ak je to možné skontrolovali funkčnosť a tesnosť danej klimatizácie, poprípade ju vyčistili alebo doplnili chladiacu kvapalinu. Najideálnejšie je kontrolovať kvapalinu v rámci ročnej servisnej prehliadky.
Niekedy sa môže stať, že sa stretnete zo zápachom vychádzajúcim z klimatizácie v dôsledku mechanickej reakcie odstránenia nečistôt. Nečistoty vznikajú vďaka tomu, že klimatizácia odoberá zo vzduchu aj vlhkosť, kde sa dobre darí baktériám a rôznym vírusom, preto je lepšie systém pravidelne čistiť.