Nezařazené

Presádzanie je polovicou úspechu

Izbové rastliny majú jednu malú nevýhodu. Keďže nerastú vo voľnej pôde, musíme im neustále zabezpečovať väčší priestor na život. Reč je o ich koreňoch. Presádzanie je však malá veda. Ak nezvolíte správny čas a spôsob, môžete o svoje rastliny prísť. Snažte sa preto dodržiavať nasledujúce zásady.
 
květináč

 1. Izbové rastliny, by sme mali presadiť raz za rok. Platí to pri väčšine druhov. Existujú však aj také, ktorým by sme nemali dopriať veľa miesta na korene, pretože všetku silu dajú do nich a vňať i kvety budú slabé.
 2. Nový kvetináč, by mal mať väčší priemer. Vždy však iba o centimeter, maximálne dva.
 3. Vo všeobecnosti presádzame izbové rastliny, zásadne vo februári až marci, teda pred začiatkom vegetatívneho obdobia.
 4. Presádzanie počas zimy nie je vhodné. Rastliny sa vo väčšine prípadov nezakorenia.

kaktus

 1. Nikdy nepresádzame počas kvitnutia.
 2. Ak máme rastliny, ktoré kvitnú práve v zime, presádzame ich ešte na jeseň.
 3. Je lepšie používať hlinené kvetináče. Pred tým, ako do nich nasypete hlinu, ich aspoň na hodinu namočte do vlažnej vody. Hlina sa napije a tým pádom nebude odoberať vlahu z pôdy. V prípade ešte nepoužitých črepníkov, môžete do vody pridať ocot, alebo sódu bikarbónu. Zbavíte ich tak škodlivých látok, ktoré vznikajú pri vypaľovaní.
 4. Rastliny nikdy nesaďte do lakovaných kvetináčov. Tie totiž neprepúšťajú takmer žiadny vzduch. Použite ich iba na obal.
 5. Na dno kvetináčov môžete umiestniť zvyšok vyvarenej kosti. Tak zabezpečíte postupné uvoľňovanie vápnika do pôdy.
 6. Niekedy sa stane, že zemina na povrchu, začne po presadení plesnieť. Zabránite tomu tak, že ju pravidelne prekypríte. Pomôže tiež , ak na vrch nasypete jemnú vrstvu piesku.
 7. Po presadení umiestnite rastliny na to isté miesto, kde sa nachádzali aj pred tým. Pokiaľ ich chcete pestovať na inom mieste, počkajte aspoň dva týždne.
 8. Nikdy nepoužívajte zeminu z iných kvetináčov. Teda už použitú. Presadenie, by nemalo žiadny zmysel, keďže by ste rastline neoddali žiadne nové živiny.